Bing Bang Teorisi

Bing Bang Teorisi ve Evren Tini

 

Bing Bang teorim

 

Her şey yaklaşık 13,8 milyar yil önce başladı. Bilim adamlarının aradığı, cevabını bulamadığı bir soruya, bir önermede bulunuyorum.

Sonsuz büyüklükdeki galaksiler nasıl bir noktaya sıkıştı?

Evren Tininin varlığı ve evrenin oluşumu hepsi birlerine bağlı şeyler, yalnızca bakış açısını değiştirerek cevapsız soruya bir yorum, bir yaklaşım getirebiliriz. Benim vereceğim su anki örnek bana göre mantıklı. Başkasına bu gelmeyebilir. Ama bir yerden başlama noktasını da verir.

Uzayi Einsteinsız tarif edemeyiz. Einsteinın dediği gibi madde eşittir enerjiydir. E= mx

aradan yaklaşık 13,8 milyar geçti. Şu andaki verilerle geçmişe geri gidelim.

Şu anda kanıtlanmış olan; Evren bu nokta halinde iken enerji halinde iken patlamış.

 

Bing Bang’da enerji olan evren ilk saniyelerden itibaren soğuyarak geldiği nokta (sifir)0 Kelvin’dir (-273,5 C°). Şu an iki noktayı bulduk, bu da herkesçe biliniyor. Biri maddenin başlangıçta enerji hali ikincisi ile hareketsiz donmuş hali 0 Kelvin. sonuçta kum bir kum tanesi oluştu.

Bing Bang olayını bir kum tanesiden yola çıkarak açıklıyorum.

 

Bir kum tanesi karanlıkda kızılötesi bir ışık veriyor. Bu kum tanesi bitip tükenmeyen bu ışık hızındaki enerjide saklı cevap.

Ufak bir kum tanesi ışık hızında bir enerji verdi ise. Buna ben C hızı diyorum Işık hızı saniyede 300bin kmdir. Bu kum tanesi bu C hızındaki kızılötesi ışığı dışarı verirken kendinden bir şey kaybediyor mu? Evet sıcaklığını.

 

Bu kum tanesi Bıng Bang olduğunda oda bir enerjidi. Yani Einsteina görede madde bir gram ağırlığında kabul edersek.

E=mxCxC değil miydi? Evet Bu kum tanesi dışarıya bir ışıl veşyor. Bu verdiği ışık C enerjisi değil mi?

 

Bunu bildiğimize göre Bing Bang olayında müthiş enerji kaynağı kabul ettiğimiz ufak bir noktadan evren nasıl oluştu?

 

Bana göre Bing Bang bu başlangıç noktasındaki enerji idi.

Işık hızı x ışık hızı x ışık hızı= Bing Bang başlangıç enerjisidir. Ufak noktadaki evrenin içine alan enejidir.

Dışarıya ışık hızı x ışık hızı bir dalga verdi. (C²)

O ufak nokta Bing Bang başladığında şu andaki kum tanesinin verdiği gibi dışarı bir enerji verdi.

Terk farkı ortama verdiği Enerji dalgası E=mxC² dir.

 

Anlaşılmam için basit anlaşılabilir örnekler vereyim:

 

Başlangıçta uzay bir süt gibi idi. Bu süt soğumaya başlayınca peynirleşti. Ortamda proton, nötron ve elektron oluştu. Peynirin olduğu yere de hidrojen atomu, dışında oluşan suda Evren Tini oldu. Her hidrojen atomu belirli sayıda ve eşit miktarda bu Evren Tini oluştu.

Hidrojen atomlarının yan yana gelmesiyle, yanlarına alabildikleri sulu peynirler yan yana geldi. Diğer geri kalan peynir suyu da bugünki uzay boşluğu dediğimiz boşluğu oluşturdu. Aslında hiç boş alan yok. Hep bu suyun( Evren Tini) içinde uzay.

Bir ışık bu suyun(Evren Tini) içinde galaksilerden bize ışığı hiç kesilmeden bize getirir.

Var olan her Atomun geride biriktiği su tanesi bugünkü uzayı oluşturan Evren Tini tanesidir. Bu Evren Tini tanecikleri esnek yapıdadır.

 

Evrenin büyüklüğü kütlesi

Anlaşılmam için basit örneklerden devamla.

Uzay bir bezelye tanesi kadarken su an (yaklaşık 14 Milyar yıl) bir karpuz kadar büyüdüğünü düşünelim. Karpuzun içinde oluşan çekirdekleri de galaksi kabul edelim. Su anda evren ışık hızı ile halen büyüyor ve halen uzay sütü oluşturuyor. Bu nedenle Einstein uzayın bir karpuz kabuğu gibi o an için bir snırı var ama sonsuz demişti diye yorum yapabiliyorum.

Uzayın ağırlığı ve büyüklüğü.

Uzay saniyede 300 bin km hızla büyüyor. Bir saniyede bir bezelye tanesi kadar iken 14 milyar yıl içindeki saniyelerle ışık hızını çarparsak bir balon gibi hacmini bulabiliriz.

Bu büyüklükler yardımıyla bir hidrojen atomu büyüklüğü ve ağırlığını da veri olarak kabul edersek.

Uzayın her istediğimiz saniyedeki büyüklüğünü ve ağırlığını yaklaşık olarak hesap edebiliriz.

Bu esnek yapılı Uzay Suyu sayesinde her cisimden çıkan ışık dalgası , hiç bir atomla karşılaşmadığı sürece milyarlarca ışık yılı uzaktan gelip bizi bulabiliyor.

Demek ki her şey başladıktan sonra ulaşılacak nokta 0 Kelvin noktasıdır. Yani mevcuttan başlangıca yani Bing Bang olayına gidebiliriz.

Evren bir enerji halinde iken Hidrojen atomu oluşması ile madde oluşumu başlıyor. Bugün var olan her Atom eskiden hidrojendi. Hidrojen atomları güneşte füzyon olayı sonucu helyuma, oksijene, demire dönüştü. Yıldızların patlaması sonucunda büyük basınçlar altında bugün en ağır metal olan Uranyum metali oluştu. Bunun içinde yaklaşık 119 tane hidrojen ayni çekirdek içinde eriyerek sıkışmış ağır demir gibi bir maddedir. Demir ise 26 adet hidrojen atomunun ayni çekirdek içinde erimesidir. Bu gibi ağır atomların oluşması en az 3 adet yıldızın art arda ayni atomlar ile patlaması sonucu oluşur. Uzaya baktığımız zaman aslında uzayda çok sayıda patlamış yıldız bulutları ile dolu olduğunu görürüz.

 

Yüksel Özbey

05.05.2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüksel Özbey

Architekt / Mimar