Evren Tini

 

Evren Tini

Bu yapıyı anlatmak oldukça zor. Bu şeyin, buna tane bile diyemiyorum- varlığını anlatmak, ne olduğunu tanımlamak kolay değil.

Evreni hiç boşluk birakmayacak şekilde dolduran tek şeydir.

Evren Tini diye bir isim koyup, önce bir ad vermekle işe başlamak gerek. Tin felsefede Ruh, her şeyin başlangıcı, dense de bana uygun olan tanımlama ise madde olmayan şey denmesi. Madde olmayan şeye Tin denir.

Ben de bu taneciğe “Evren Tini” adını veriyorum.

Evren Tini kütlesi olan bir madde değil ama bir hacmi var, bir büyüklüğü var, hatta şekli de var. Kesinlikle madde değil.

Eski düşünürlerde buna kütlesi olmayana -düşüncede yani- Tin demişler. Bense anlaşılmam için bundan farklı olarak Evren Tini diye iki kelimeden oluşan bu ismi uygun buldum.

Şimdiye kadar fizikçiler bir isim vermediler bu yapıya, çünkü bir düşünce gibi şu andaki teknolojide düşüncenin maddi varlığını kanıtlayamıyoruz. Uzayda da dünyada da, hatta bir kum tanesinde de hep ayni şey var; Evren Tini.

Bu şey ile cevaplanmayan birçok soruya kolayca cevap verebiliyorum.

Acaba şu zamanda Fizikçilerin cevap veremediği hiç soru kaldı mı?

şu andaki yüzyılda -Özelikle Einstein, Stephen Hawking’den sonra- her şeyin bir cevabı var. Uzay cağındayız, İsviçre’de Cern şehrinde en bilinmez soruların cevapları bulundu zaten. Sıradan bir insanın sorabileceği ne sorusu olabilir. Ben de diyorum ki bir iki soru soralım. Belki bu sorular bu yazıyı okuyanların ilgisini çeker, Bu tip soruları insan kendine de zaten çoğu kez sormuştur.

1. soru: Neden bir kum tanesi kızıl ötesi bir ışığı yayarken ışık hızında yayar. Kum tanesi de nereden bulur bu enerjiyi?

2. Ufacık bir 1 voltluk pil neden ışık hızında elektrik üretir?

3. Kara delikler neden karadır? Karadelikler sıcak mı, soğuk mu?

4. Güneş sıcak ama ışığı neden her maddeyi mesela suyu ve demiri aynı sıcaklıkta ısıtmaz?

5. Neden sıcak soğuğa hareket eder de, neden soğuk sıcağa doğru hareket etmez.

( Termodinamiğin sıfırıncı Kuralı)

6. Neden hiçbir cisim ışıktan hızlı hareket edemez?

7. Neden hızlanırsak zaman yavaşlıyor? Acaba uzayda bir yerde dursak hiç hareket etmesek zaman sıfıra yaklaşır mı yoksa hızlanır mı?

Neden iki hızlı cisim karşılıklı birbirlerine doğru hızla yaklaşsalar bile toplam hızları ışık hızını geçemiyor?

8. Neden Güneş uzayı eğiyor. Işık bile yamularak güneşin etrafından dolanarak bize geliyor?

9. Neden 6 milyon dereceden fazla mesela Güneşte sıcaklık var da, niye her hangi bir madde - 400C° ya da 1000C° soğukluk olamıyor? En fazla sıfır Kelvin yani -273,5C° kadar soğuk oluyor.

10. Elektrik, Radyo dalgaları, ışık neden hep sabit ışık hızı ile hareket ediyorlar?

11. Her kütlenin sesi, yani uğultusu neden oluşur? Güneşin, Mars’ın, Dünya’nın sesi neden var? Güneş’ten bize fiziki ortam olmadan ortam yani hava olmadan nasıl bize kadar ses geliyor?

12. 10 milyar yıl uzaktan bize ışık nasıl geliyor? Yolda neden enerjisi bitmiyor?

13. Her maddenin, her hücrenin, her insanın kendine ait bir sesi ve dışarı verdiği parmak izi gibi bir frekansı var mıdır?

14. Uzaydan bize uğultu seklinde neden sesler geliyor?

15. Evrenin bir sınırı var ama sonsuz tam olarak nedir?

16. Gezegenlere bir sürü metorlar çarpiyor, neden yörüngeleri değismiyor?

17. En önemli soru şu: Bing Bang teorisi kanıtlandı ve evren ufacık bir nokta kadarken patlamış yaklaşık 14 milyar yıl önce şu andaki halini almış. Bu süre zarfında bütün gezegenler yıldızlar, galaksiler ve karadelikler oluşmuş. Halen neden uzay ışık hızı ile büyüyor da bu kadar şey nasıl oldu da bir nokta içine sığdı?

Bu gibi soruların cevabini bu yazıda bulabilirsiniz. Aslında cevaplar hep ayni noktada birleşiyor: Evren Tini’nde.

Evren Tini’nin özelikleri

En önemli özelliği kütlesinin olmayışıdır. Yani bir ağırlığı yoktur. Elektrona benzer mesela. Elektronun eksi bir yükü vardır. Bu eksi yükten elektronu tanımlayabiliyoruz ama Evren Tini’ni ayırt edip farkına varamıyoruz.

Evren Tini var olan bütün boşlukları dolduran yapıda da, elektrondan daha ufak bir yapıdadır. Bir hacmi var ama ağırlık ve elektrik yükü yoktur. Bir kütleye baktığımızda gördüğümüz kütle dışında kalan her boşluk elektrondan daha ufak bu Evren Tinleriyle doludur. Bu uzayda dünyaya bakarken dünyanın boşlukta duran yuvarlak yapısından olduğu gibi.

Bir atom için de söylenir; “atomun içi boştur” diye. Bir futbol sahası içinde santraya konan bir fındık taneleri kadar proton ve nötron bulunur. Sahanın seyirci kısımlarında da elektronlar fındıktan daha ufak dolanır derler.

Aslında elektrondan daha ufak bu Evren Tinleri ile doludur atomlar. Uzay bile görünmeyen bu yapıdan oluşmuştur. Uzayın yapı taşıdır bu Evren Tini. Her olay bu yapı iıinde gercekleşir.

Evren tininin Hızı

Evren Tini tanecikli yapıda elektron gibi hızlı hareket edebilirler. Bu yapının içinde ayrica iki türlü hız geçerlidir.

Birincisi ışık hızı saniyede 300 bin km

İkincisi ses sızı bir saniyede 340 m.

Her şeyi belirleyen bu iki türlü hızdan başka kanun yoktur.

Evren Tini’nin sayısı

Var olan en basit yapılı bir tek protonu, nötrona olan hidrojen atomu belirli sayıda Evren Tini’ne sahiptir. Bunun tane olarak hesabını söyle yapabiliriz: Bir Hidrojen atomunun büyüklüğünü futbol sahası ve top büyüklüğü kabul edersek; bu futbol bir stadyum düşünelim. Top büyüklüğü Proton ve nötron ve elektronsa stadyumu dolduran ağzına kadar bir tenis topu büyüklüğündeki Evren Tini tanecikleridir.

Evren Tini taneciği esnektir.

Bu tenis topu kadar büyük dediğimiz yapıdaki Evren Tinleri esnek yapılıdır. Ağırlık, basınç altında ezilirler, daralırlar, ya da genişlerler. Jelatin gibi bir yapıda tenis topu diye kabul edebiliriz.

Bu esneklik hep normale hacmina dönme gibi bir yapıdadır.

Atom içindeki zorla giren başka Evren Tinleri: Clomb´un elektrik yükü yasası maddelerin artı ya da eksi yüklenmesi

Her atomun büyüklüğüne göre belirli bir miktarda adet olarak Evren Tini’ne sahiptir. Bunun dışında üzerine yapışan atom boşluğu içine zorla sıkıştırılan diğer Evren Tinlerini geri vermeye en uygun koşulda hazırdır.

Eğer eksik Evren Tini boşluğu varsa yanındaki atomdan eşit şekilde eksikliği paylaşır.

Bunu Clomb Yasaları ile elektrik yükü seklinde de ölçebiliriz. Bir maddenin elektrik yükü artı ise aslında madde içine zorla girmiş fazladan Evren Tini var demektir. Eğer eksiklik varsa da; buna da eksi yüklü madde diyebiliriz.

 

Evren Tinisni daha iyi anlatmak için bir örnek : Suda yasayan balik, suyun farkında olmadan içinde yaşar. Baliğa göre su içinde nefes alınır.

Su içinde daha hızlı hareket edilir. Balik için su ortami dışındaki her ortamda yaşanmaz, hareket edilemez.

Balik için su ne ise Bizim için Evren Tinide odur.

Not: Bu teori yazim aşamasındadır. Bütün soruların cevabı zamanla yazılacaktır.

 

 

05.05.2017

 

Yüksel Özbey